راه و بیراهه آموزش و پرورش در ایران شامل سخنرانی هایی با همین عنوان در موسسه رحمان به علاوه مقالات تکمیلی است که با همکاری انتشارات دستان منتشر شده است.

کارکردهای پنج گانه جامعه پذیری، ایجاد یکپارچگی اجتماعی، جایابی اجتماعی، نوآوری های فرهنگ و نوآوری های اجتماعی که از مهمترین کارکردهای آموزش دوران مدرسه به شمار می رود و نقشی بنیادین در توسعه و پایداری ایفا میکنند، همگی در رفتارها و هنجارهای اجتماعی بازنمایی می شوند.

از این رو است که یکی از اصلی ترین شاخص های کشورهای توسعه یافته سطح سرمایه گذاری آن ها در حوزه آموزش است. چرا که سلامت جامعه به آموزش دیدگی شهروندان آن گره خورده است. این در حالی است که نگاهی به آمارهای سالیان گذشته نشان می دهد در حوزه مناسبات اجتماعی و رفتارها و هنجارهای آن، جامعه ایرانی مشکلات پیدا و پنهان زیادی دارد. مشکلاتی که می توان سرنخ جدی آن را در آموزش و کارکردهای آن جستجو کرد.

با توجه به ماهیت چندوجهی و چند سطحی بود موضوعات مرتبط با آموزش و پرورش، برای تصمیم گیری در این مورد که باید از سطح کلان به موضوع پرداخت و یا در سطح خرد، باید موضوعات اجتماعی را مدنظر قرار داد و ریشه آن را در آموزش و پرورش جستجو کرد. و یا باید تاثیرات ارکان مختلف آموزش و پرورش بر مسائل اجتماعی را مورد بررسی قرار دا، بر پیچیدگی و دشواری انتخاب موضوع برای بحث و بررسی افزود.

با این حال تلاش شد فارغ از خرد یا کلان بودن موضوعات و نیز منظرگاه های متفاوت، مهمترین موضوعات مورد بررسی قرار گیرد.

 

برای تهیه کتاب راه و بیراهه آموزش و پرورش در ایران به اینجا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.