مؤسسه رحمان به تازگی تصمیم گرفته است در میان فعالیت‌های مطالعاتی خود، به منظور در میان گذاشتنِ تحلیل‌های روزِ علوم اجتماعی با علاقه‌مندان مسائل جامعه ایران، فصلنامه‌ای منتشر کند. هر شماره از این فصلنامه که هایا نام دارد، روی موضوعی متمرکز می‌شود و می‌کوشد از خلال محتوایش با مسائل جامعه ایرانی پیوند برقرار کند.

بخش عمده هر شماره به مقالاتی اختصاص دارد که از مجلات و نشریات معتبر دنیا (اکثراً به زبان انگلیسی) انتخاب می‌شوند و با کمک مترجمان متخصص حوزه‌های علوم انسانی و اجتماعی به فارسی برگردانده می‌شوند. هر شماره موضوعی برخاسته از مسائل روزِ کشورمان دارد و هرچند مقالات انتخابی پیرامون آن موضوع است، ضرورتاً مستقیم درباره جامعه ایرانی نیستند. اگرچه به درهم‌آمیختگی مسائل اجتماعی با زمینه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی هر جامعه و تکینگی‌ شرایط باور داریم، معتقدیم آشنایی با شیوه مواجهه دانش‌محور با مسائل اجتماعی دیگر جوامع نیز می‌تواند برای ما آموزنده و واجد بینش‌هایی سودمند باشد.

همچنین می‌کوشیم در کنار مقالات، بخش‌های دیگری نیز، همچون عکس، گفت‌وگو، معرفی کتاب، ادبیات، تاریخ و غیره، بیفزاییم تا فصلنامه از تنوع لازم برخوردار باشد.

شماره اول