لوح فشرده مجموعه نشست‌ “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران”

لوح فشرده مجموعه نشست‌ “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” حاوی فایل تصویری این نشست است.

جوامع در حال توسعه، به دلیل تغییرات بنیادین در حوزه های گوناگون- از سیاست و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و اخلاق- ناگزیر با مسائل اجتماعی متعددی روبرو می‌شوند . در این میان آنچه اهمیت دارد، کاهش تعارض‌ها و مسائلی است که عموم جامعه به دلیل تجربه دوران گذار با آن‌ها درگیر می‌شوند و مسئولیت بهبود این وضعیت، بر دوش نهادهای مختلف جامعه است، چه نهادهای دولتی و چه نهادهای مدنی. طی سال‌های گذشته، چندان توجهی به پژوهش‌های متخصصان مسائل اجتماعی و هشدارهای پیاپی صاحب‌نظران این حوزه نشده است و گاه حتی انکار مسائل اجتماعی به پیش‌گیری و درمان آن‌ها ترجیح داده شده است!

موسسه رحمان در راستای انجام ماموریت‌های خویش، از بدو تاسیس 1386، هر ساله به برگزاری سخنرانی‌های ماهانه اقدام نموده و تلاش کرده است محفلی باشد برای هم افزایی نظرات متخصصان و صاحب نظران حوزه مسائل اجتماعی. جامعه‌شناسان از مساله اجتماعی، تعاریف مختلفی ارائه داده‌اند که همه آن‌ها دست‌کم یک وجه اشتراک دارند و آن، نامطلوب شمردن یک روند، رویداد یا طرز تفکر است که اغلب مقامات رسمی، روشنفکران، پژوهشگران و تعداد قابل توجهی از مردم درباره آن احساس خطر می‌کنند و کاهش یا رفع شدنش را لازم می‌دانند.

یکی از مسائل مورد بررسی در این سخنرانی‌های ماهانه “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” بود که طی چند جلسه از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

سلسله نشست‌ «اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران» طی ماه‌های آبان تا اسفند 1393 در مؤسسه رحمان برگزار شد.

نشست اول: پنجم آبان‌ماه با سخنرانی جناب آقای دکتر حسین ایمانی جاجرمی با موضوع “اسکان غیر رسمی و سیاست های اجتماعی در ایران” همراه با نمایش مستند “این فیلم ها رو به کی نشون می‌دین؟” از ساخته‌های خانم رخشان بنی‌اعتماد.

نشست دوم: سوم آذرماه با سخنرانی جناب آقای دکتر میرطاهر موسوی با موضوع «حاشیه‌نشینی؛ چالش اجتماعی هزاره سوم ایران و جهان»

نشست سوم: پانزدهم دی‌ماه با سخنرانی جناب آقای دکتر اسماعیل شیعه با موضوع «تجربه طرح­‌های توانمندسازی سکونتگاه­‌های غیررسمی در ایران (نمونه مورد بررسی: سکونتگاه­‌های غیررسمی بوشهر»

نشست چهارم: ششم بهمن ماه با سخنرانی جناب آقای دکتر غلامرضا غفاری با موضوع «سیاست‌گذاری و طرد اجتماعی»

نشست پنجم: چهارم اسفند ماه با سخنرانی خانم ها فیروزه صابر، ندا شمس، زهرا اسکندری و آقای جسیم مصطفوی با موضوع “تجربه مدنی و اسکان غیر رسمی (سیستان و بلوچستان و کردستان)

برای تهیه لوح فشرده مجموعه نشست‌ “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” با دفتر موسسۀ رحمان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوح فشرده مجموعه نشست‌ "اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران"
مقالات مرتبط
اشتراک گذاری