لوح فشرده مجموعه نشست‌ “معلولیت؛ چالش‌ها و سیاست‌ها در ایران”

لوح فشرده مجموعه نشست‌ “معلولیت؛ چالش‌ها و سیاست‌ها در ایران” حاوی فایل تصویری این مجموعه نشست است.

براساس آمار سازمان بهداشت جهانی، 15 درصد از افراد هر جامعه ای را معلولان تشکیل می دهند و این یعنی بیش از 11 میلیون معلول در ایران وجود دارد. 11 میلیونی که مانند دیگر اقشار جامعه، توانایی های خاص خودشان را دارند. توانایی هایی که نادیده گرفتن آن ها، به زیان کل جامعه تمام می شود.

باورش دشوار است، اما قانون جامع حمایت از معلولان که در اردیبهشت سال 1383 در مجلس به تصویب رسیده بود، نزدیک 11 سال برای وصول نظر شورای نگهبان انتظار کشید و سرانجام در بیست و پنجم فروردین ماه 1395، به دلیل لزوم برخی اصلاحات، برگشت داده شد. این مدت زمان طولانی، میزان توجه جدی نهادهای کلان کشور را به ظرفیت های 11 میلیون از هم میهنان ما نشان می دهد. با این حال برخی نهادهای مدنی تلاش دارند با همراهی خودِ افراد دارای معلولیت، این خلاهای بسیار را پر کنند.

موسسه رحمان نیز با توجه به رسالت خود، یعنی پرداختن به مسائل اجتماعی و به ویژه مسائلی که معطوف به اقشار آسیب پذیرتر جامعه است، برگزاری نشست هایی را معطوف به بررسی چالش های پیشِ رویِ معلولیت در ایران، ضروری دانست. رحمان امیدوار است مجموعه نشست “معلولیت، چالش‌ها و سیاست‌ها در ایران” بتواند سرآغازی سودمند باشد برای گردهم آوردن گام‌­هایی که برداشته شده‌­اند تا زندگی شایسته‌­ای را که حق هر انسان است، برای افراد دارای معلولیت فراهم کند.

مجموعه نشست‌های “معلولیت؛ چالش‌ها و سیاست‌ها در ایران” از اردیبهشت تا مهر 1395 برگزار شد.

  •  دکتر نرگس نیکخواه قمصری با عنوان “جامعه‌شناسی معلولیت، عاملیت یا ساختار”، اردیبهشت 1395
  • دکتر مرضیه شیرازی‌خواه با عنوان “حقوق اجتماعی افراد داری ناتوانی”، خرداد 1395
  • دکتر محمد کمالی با عنوان “برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه و نقش رسانه‌ها در توسعه آن” و خانم بیتا میرکاظمی با موضوع “چشم‌ها را باید شست؛ تجربه یک مادر”، مرداد 1395
  • خانم پریسا افتخار با عنوان “الگوهای معلولیت و رسانه”، شهریور 1395
  • آقای خسرو منصوریان با عنوان “انجمن احیا: از تاسیس تا ترویج الگو” و خانم منصوره پناهی با عنوان “مؤسسه رعد: آموزش و اشتغال”، مهر 1395

برای تهیه لوح فشرده مجموعه نشست‌ “معلولیت؛ چالش‌ها و سیاست‌ها در ایران” با دفتر موسسۀ رحمان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوح فشرده مجموعه نشست‌ "معلولیت؛ چالش‌ها و سیاست‌ها در ایران"
مقالات مرتبط
اشتراک گذاری