لوح فشرده نشست “زنان و عرصه های اجتماعی”

لوح فشرده نشست “زنان و عرصه های اجتماعی” حاوی فایل تصویری این نشست است.

نشست “زنان و عرصه های اجتماعی”  دوشنبه چهارم خرداد 1393 برگزار شد.  در این نشست، مستند “زینت، یک روز بخصوص” ساخته ابراهیم مختاری در موسسۀ رحمان به نمایش درآمد و پس از آن آذر تشکر، جامعه‌شناس، دربارۀ مباحث اجتماعی مرتبط با فیلم به اظهارنظر پرداختند.

تشکر با نگاهی توصیفی به فیلم “زینت، یک روز بخصوص” و کتاب “در گرگ و میش راه” که دربارۀ زندگی زینت بوده و پس از انتشار فیلم چاپ شده است، به مقایسۀ این دو اثر پرداخته و گفت به نظر می‌رسد فیلم زینت دربرگیرندۀ تمامی سختی‌هایی که وی متحمل شده و فشارهای اجتماعی‌ای که از طرف جامعه به وی تحمیل شده نیست. به نظر خانم تشکر، فیلم راجع به زنی در یک جامعۀ بسته در روستای صلخ است که تصمیم می­گیرد کاندیدای شورای شهر شود. کارگردان به دلیل آشنایی قبلی با زینت، توانسته است در این مستند، تضادهای زیبایی را نشان دهد؛ تضاد درون خانۀ زینت با فضای بیرون خانه، تضاد میان روستایی فقرزده و خانه‌ای بسیار تمیز و شیک در درون آن.

به نظر وی، زنان در بسیاری از حوزه­های جامعه ورود پیدا کرده­اند، ولی در تمامی جوامع، حوزۀ سیاست سرسخت­ترین بخش برای ورود زنان است. حتی در کشورهایی مانند هند که برای ورود زنان به بخش سیاست، سهمیه­ای تعیین شده است، مکانیزم­های محلی به­گونه­ای عمل می­کنند که زنان به این حق خود نرسند. به بیان دیگر، سهمیۀ زنان برای ورود به عرصۀ سیاست باید در کنار مکانیزم­های محلی کنترل­کننده و محدودکنندۀ زنان مدنظر قرار گیرد. در ارتباط با مستند زینت نیز می­توان این سوال را مطرح کرد که زینتی که توانست در انتخابات شورای شهر رأی بیاورد، آیا می­تواند در انتخابات سطوح بالاتر شرکت کند؟

برای تهیه لوح فشرده نشست “زنان و عرصه های اجتماعی” می‌توانید با دفتر موسسۀ رحمان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زنان و عرصه های اجتماعی
مقالات مرتبط
اشتراک گذاری