مجموعه نشست‌ “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” به موضوع حاشیه نشینی و سیاست‌های اجتماعی مرتبط با آن می پردازد. همچنین از تجربه فعالین مدنی این حوزه نیز بهره گرفته است.

جوامع در حال توسعه، به دلیل تغییرات بنیادین در حوزه های گوناگون- از سیاست و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و اخلاق- ناگزیر با مسائل اجتماعی متعددی روبرو می‌شوند . در این میان آنچه اهمیت دارد، کاهش تعارض‌ها و مسائلی است که عموم جامعه به دلیل تجربه دوران گذار با آن‌ها درگیر می‌شوند و مسئولیت بهبود این وضعیت، بر دوش نهادهای مختلف جامعه است، چه نهادهای دولتی و چه نهادهای مدنی. طی سال‌های گذشته، چندان توجهی به پژوهش‌های متخصصان مسائل اجتماعی و هشدارهای پیاپی صاحب‌نظران این حوزه نشده است و گاه حتی انکار مسائل اجتماعی به پیش‌گیری و درمان آن‌ها ترجیح داده شده است!

موسسه رحمان نیز در راستای انجام ماموریت‌های خویش، از بدو تاسیس 1386، هر ساله به برگزاری سخنرانی‌های ماهانه اقدام نموده و تلاش کرده است محفلی باشد برای هم افزایی نظرات متخصصان و صاحب نظران حوزه مسائل اجتماعی. جامعه‌شناسان از مساله اجتماعی، تعاریف مختلفی ارائه داده‌اند که همه آن‌ها دست‌کم یک وجه اشتراک دارند و آن، نامطلوب شمردن یک روند، رویداد یا طرز تفکر است که اغلب مقامات رسمی، روشنفکران، پژوهشگران و تعداد قابل توجهی از مردم درباره آن احساس خطر می‌کنند و کاهش یا رفع شدنش را لازم می‌دانند.

یکی از مسائل مورد بررسی در این سخنرانی‌های ماهانه “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” بود که طی چند جلسه از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

نشست‌های برگزار شده در مجموعه نشست‌ “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” به شرح زیر است:

?اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران

سخنران: دکتر حسین ایمانی جاجرمی

?حاشیه­ نشینی؛ چالش اجتماعی هزاره سوم ایران و جهان

سخنران: دکتر میرطاهر موسوی

?تجربه طرح های توانمندسازی سکونت‌گا­ه های غیررسمی در ایران

سخنران: دکتر اسماعیل شیعه

?سیاست‌گذاری و طرد اجتماعی

سخنران: دکتر غلامرضا غفاری

?تجربه مدنی اسکان غیررسمی

سخنرانان: فیروزه صابر، ندا شمس، زهرا اسکندری، جسیم مصطفوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.