کتاب جامعه آرمانی، جامعه بحرانی

کتاب “جامعه آرمانی، جامعه بحرانی” شامل مجموعه مقالاتی است درباره مسائل و آسیب‌های اجتماعی ایران که به همت جمعی از نویسندگان تهیه و تدوین شده است.

این کتاب توسط بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه در بهمن ماه 96 چاپ و منتشر شده است.

جوامع در حال توسعه، به دلیل تغییرات بنیادین در حوزه های گوناگون- از سیاست و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و اخلاق- ناگزیر با مسائل اجتماعی متعددی روبرو می‌شوند . در این میان آنچه اهمیت دارد، کاهش تعارض‌ها و مسائلی است که عموم جامعه به دلیل تجربه دوران گذار با آن‌ها درگیر می‌شوند و مسئولیت بهبود این وضعیت، بر دوش نهادهای مختلف جامعه است، چه نهادهای دولتی و چه نهادهای مدنی. طی سال‌های گذشته، چندان توجهی به پژوهش‌های متخصصان مسائل اجتماعی و هشدارهای پیاپی صاحب‌نظران این حوزه نشده است و گاه حتی انکار مسائل اجتماعی به پیش‌گیری و درمان آن‌ها ترجیح داده شده است!

با وجود این ناملایمات که کم و بیش همواره پیش روی نهادهای مدنی کشور وجود داشته، روشن است که از حیث اخلاقی، شرعی و اجتماعی، نهادهای مزبور نباید خود را فارغ از مسئولیت و تعهد بدانند. بلکه باید تلاش کنند تا علاوه بر حفظ انگیزه و دغدغه‌های اجتماعی خویش، مخاطبان خود را نیز اعم از مردم، سیاست‌گذاران، روشنفکران، دانشگاهیان و … نسبت به مسائل گوناگون جامعه حساس نموده و به ارائه راهکار بیندیشند.

موسسه رحمان نیز در راستای انجام ماموریت‌های خویش، از بدو تاسیس 1386، هر ساله به برگزاری سخنرانی‌های ماهانه اقدام نموده و تلاش کرده است محفلی باشد برای هم افزایی نظرات متخصصان و صاحب نظران حوزه مسائل اجتماعی. جامعه‌شناسان از مساله اجتماعی، تعاریف مختلفی ارائه داده‌اند که همه آن‌ها دست‌کم یک وجه اشتراک دارند و آن، نامطلوب شمردن یک روند، رویداد یا طرز تفکر است که اغلب مقامات رسمی، روشنفکران، پژوهشگران و تعداد قابل توجهی از مردم درباره آن احساس خطر می‌کنند و کاهش یا رفع شدنش را لازم می‌دانند.

در موسسه رحمان تلاش شده است موضوع سخنرانی‌های ماهانه، با توجه به مسائل اجتماعی روز تعیین گردد و پس از برگزاری حدود هفت سال نشست‌های منظم ماهانه، از سال 1393 تلاش شد نشست‌های ماهانه به صورت موضوعی برگزار شود تا یک مبحث تا حد ممکن از وجوه گوناگون مورد بررسی قرار گیرد.

کتاب جامعه آرمانی، جامعه بحرانی حاصل در کنار هم قرار گرفتن مقالات این نشست‌ها و هشتمین جلد از مجموعه سخنرانی‌های موسسه رحمان است که از این پس به صورت کتاب در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد.

 

*** برای تهیه این کتاب به اینجا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کتاب جامعه آرمانی، جامعه بحرانی
مقالات مرتبط
اشتراک گذاری