گزارش وضعیت توسعه انسانی در ایران؛ آسیب‌پذیری و تاب‌آوری

کتاب “گزارش وضعیت توسعه انسانی در ایران؛ آسیب‌پذیری و تاب‌آوری”، گزارشی است از وضعیت توسعه انسانی در ایران که براساس گزارش توسعه انسانی (2014) سازمان ملل متحد، به کوشش دکتر سعید مدنی و با همکاری موسسه رحمان به رشته تحریر درآمده و توسط نشر پارسه به چاپ رسیده است.

کتاب وضعیت توسعه انسانی در ایران؛ آسیب‌پذیری و تاب‌آوری، به بررسی ابعاد مختلف توسعه انسانی، عوامل مؤثر بر و اثرپذیر از آن پرداخته است. این کتاب گزارشی از وضعیت توسعه انسانی در ایران ارائه داده، خواننده را به‌ تفصیل با حوزه‌های آسیب‌پذیر جامعه ایران و میزان تاب‌آوری آن در برابر مخاطرات و تهدید‌ها آشنا می‌کند.

یافته‌ها نسبت به روند فزاینده آسیب‌پذیری هشدار می‌دهد و بنابراین هرگونه تلاش برای سرپوش گذاشتن بر مصائب، مشکلات، بحران‎ها و آثار سوء بلایا (اعم از طبیعی یا انسان‌ساخته) را تنها موجب تشدید پیامدهای مخرب آنها می‌داند. در این گزارش، عوامل مهمی که در سطح داخلی و بین‌المللی، کشور را در معرض آسیب‌پذیری قرار می‌دهد، مورد بحث قرار گرفته است. جهانی‌سازی، آسیب‌پذیری ساختاری، دوره‌های مهم و حساس از چرخه زندگی مثل کودکی، نوجوانی و سالمندی، برخی از مسائلی هستند که در صورت بی‌توجهی به آنها، زندگی مردم در آینده در معرض آسیب‌پذیری و تهدید جدی قرار می‌گیرد.

تأکید “گزارش وضعیت توسعه انسانی در ایران؛ آسیب‌پذیری و تاب‌آوری” بر آثار و پیامدهای آسیب‌زای فقر و نابرابری، محور تحلیلی مهم در کل گزارش است. آمار ارائه‌شده در این زمینه نشانگر تداوم فقر و نابرابری و تعمیق شکاف دارا و ندار است. تغییرات آب و هوایی و آثار و پیامدهای آن بر زندگی اقتصادی ـ اجتماعی نیز از دیگر مسائلی است که گزارش نسبت به آن هشدار می‌دهد و ازاین‌رو بر ضرورت توانمندسازی و افزایش آمادگی جوامع برای مقابله با بلایای طبیعی و تغییرات آب و هوایی و تاب‌آوری در برابر آنها اصرار می‌ورزد.

 

*** برای تهیه این کتاب به اینجا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گزارش وضعیت توسعه انسانی در ایران؛ آسیب‌پذیری و تاب‌آوری
مقالات مرتبط
اشتراک گذاری