“دولت و تجربه های مدنی در ایران” منتشر شد.

“مشارکت اجتماعی” پیوندی وثیق با توسعه دارد. در جوامعی که فعالیت‌های مردم‌نهاد و بخش خصوصی مجال کمتری می‌یابند، توسعه نیز به تعویق می‌افتد و دولت روز به روز فربه‌تر و فاصله مردم با حاکمیت بیشتر می‌شود. گفتمان جامعه مدنی و حقوق شهروندی از نیمه دهه 1370 در ایران شکل گرفت و پس از آن فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشت. آیین‌نامه‌ها و لوایح مختلفی در این سال‌ها درباره سازمان‌های غیردولتی فراهم شده ولی همچنان به نظم و توسعه موردنظر منتج شده است.

کتاب پیش‌رو حاصلی پژوهشی است که مؤسسه رحمان – به عنوان سازمانی غیردولتی در حوزه پژوهش‌های اجتماعی- از سال 1393 آغاز کرد و طی آن به بررسی نقاط ضعف و مسائل اساسی مرتبط با قوانین و ملزومات نهادهای مدنی پرداخت. این پژوهش با محوریت “آیین نامه تشکل های مردم نهاد- مصوب هیات وزیران (شهریور 1395)” و بر اساس فعالیت نهادهای مدنی در ایران در شاخه‌های محیط زیست، آسیب‌های اجتماعی، کودکان، زنان و … توسط تیم پژوهشی با مدیریت خانم فاطمه مقدسی تهیه شده است.

مؤسسه رحمان از خانم‌ها فاطمه مقدسی، الهه نوری، مریم آشور، فضه کاشی و آقایان دکتر رضا امیدی، جلال کریمیان و خیام عزیزی‌مهر برای همکاری و همراهی در این پژوهش قدردانی می‌نماید.

🔶🔶🔶 برای تهیه “دولت و تجربه های مدنی در ایران” اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code