مجموعه نشست‌ “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” به موضوع حاشیه نشینی و سیاست‌های اجتماعی مرتبط با آن می پردازد. همچنین از تجربه فعالین مدنی این حوزه نیز بهره گرفته است.

جوامع در حال توسعه، به دلیل تغییرات بنیادین در حوزه های گوناگون- از سیاست و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و اخلاق- ناگزیر با مسائل اجتماعی متعددی روبرو می‌شوند . در این میان آنچه اهمیت دارد، کاهش تعارض‌ها و مسائلی است که عموم جامعه به دلیل تجربه دوران گذار با آن‌ها درگیر می‌شوند و مسئولیت بهبود این وضعیت، بر دوش نهادهای مختلف جامعه است، چه نهادهای دولتی و چه نهادهای مدنی. طی سال‌های گذشته، چندان توجهی به پژوهش‌های متخصصان مسائل اجتماعی و هشدارهای پیاپی صاحب‌نظران این حوزه نشده است و گاه حتی انکار مسائل اجتماعی به پیش‌گیری و درمان آن‌ها ترجیح داده شده است!

موسسه رحمان نیز در راستای انجام ماموریت‌های خویش، از بدو تاسیس 1386، هر ساله به برگزاری سخنرانی‌های ماهانه اقدام نموده و تلاش کرده است محفلی باشد برای هم افزایی نظرات متخصصان و صاحب نظران حوزه مسائل اجتماعی. جامعه‌شناسان از مساله اجتماعی، تعاریف مختلفی ارائه داده‌اند که همه آن‌ها دست‌کم یک وجه اشتراک دارند و آن، نامطلوب شمردن یک روند، رویداد یا طرز تفکر است که اغلب مقامات رسمی، روشنفکران، پژوهشگران و تعداد قابل توجهی از مردم درباره آن احساس خطر می‌کنند و کاهش یا رفع شدنش را لازم می‌دانند.

یکی از مسائل مورد بررسی در این سخنرانی‌های ماهانه “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” بود که طی چند جلسه از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

نشست‌های برگزار شده در مجموعه نشست‌ “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” به شرح زیر است:

🔸اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران

سخنران: دکتر حسین ایمانی جاجرمی

🔸حاشیه­ نشینی؛ چالش اجتماعی هزاره سوم ایران و جهان

سخنران: دکتر میرطاهر موسوی

🔸تجربه طرح های توانمندسازی سکونت‌گا­ه های غیررسمی در ایران

سخنران: دکتر اسماعیل شیعه

🔸سیاست‌گذاری و طرد اجتماعی

سخنران: دکتر غلامرضا غفاری

🔸تجربه مدنی اسکان غیررسمی

سخنرانان: فیروزه صابر، ندا شمس، زهرا اسکندری، جسیم مصطفوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code