لوح فشرده مجموعه نشست‌ “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” حاوی فایل تصویری این نشست است.

جوامع در حال توسعه، به دلیل تغییرات بنیادین در حوزه های گوناگون- از سیاست و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و اخلاق- ناگزیر با مسائل اجتماعی متعددی روبرو می‌شوند . در این میان آنچه اهمیت دارد، کاهش تعارض‌ها و مسائلی است که عموم جامعه به دلیل تجربه دوران گذار با آن‌ها درگیر می‌شوند و مسئولیت بهبود این وضعیت، بر دوش نهادهای مختلف جامعه است، چه نهادهای دولتی و چه نهادهای مدنی. طی سال‌های گذشته، چندان توجهی به پژوهش‌های متخصصان مسائل اجتماعی و هشدارهای پیاپی صاحب‌نظران این حوزه نشده است و گاه حتی انکار مسائل اجتماعی به پیش‌گیری و درمان آن‌ها ترجیح داده شده است!

موسسه رحمان در راستای انجام ماموریت‌های خویش، از بدو تاسیس 1386، هر ساله به برگزاری سخنرانی‌های ماهانه اقدام نموده و تلاش کرده است محفلی باشد برای هم افزایی نظرات متخصصان و صاحب نظران حوزه مسائل اجتماعی. جامعه‌شناسان از مساله اجتماعی، تعاریف مختلفی ارائه داده‌اند که همه آن‌ها دست‌کم یک وجه اشتراک دارند و آن، نامطلوب شمردن یک روند، رویداد یا طرز تفکر است که اغلب مقامات رسمی، روشنفکران، پژوهشگران و تعداد قابل توجهی از مردم درباره آن احساس خطر می‌کنند و کاهش یا رفع شدنش را لازم می‌دانند.

یکی از مسائل مورد بررسی در این سخنرانی‌های ماهانه “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” بود که طی چند جلسه از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

سلسله نشست‌ «اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران» طی ماه‌های آبان تا اسفند 1393 در مؤسسه رحمان برگزار شد.

نشست اول: پنجم آبان‌ماه با سخنرانی جناب آقای دکتر حسین ایمانی جاجرمی با موضوع “اسکان غیر رسمی و سیاست های اجتماعی در ایران” همراه با نمایش مستند “این فیلم ها رو به کی نشون می‌دین؟” از ساخته‌های خانم رخشان بنی‌اعتماد.

نشست دوم: سوم آذرماه با سخنرانی جناب آقای دکتر میرطاهر موسوی با موضوع «حاشیه‌نشینی؛ چالش اجتماعی هزاره سوم ایران و جهان»

نشست سوم: پانزدهم دی‌ماه با سخنرانی جناب آقای دکتر اسماعیل شیعه با موضوع «تجربه طرح­‌های توانمندسازی سکونتگاه­‌های غیررسمی در ایران (نمونه مورد بررسی: سکونتگاه­‌های غیررسمی بوشهر»

نشست چهارم: ششم بهمن ماه با سخنرانی جناب آقای دکتر غلامرضا غفاری با موضوع «سیاست‌گذاری و طرد اجتماعی»

نشست پنجم: چهارم اسفند ماه با سخنرانی خانم ها فیروزه صابر، ندا شمس، زهرا اسکندری و آقای جسیم مصطفوی با موضوع “تجربه مدنی و اسکان غیر رسمی (سیستان و بلوچستان و کردستان)

برای تهیه لوح فشرده مجموعه نشست‌ “اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران” با دفتر موسسۀ رحمان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code