لوح فشرده نشست “شهر، بحران، آینده و چند درس برای آینده ما” حاوی فایل تصویری این نشست است.

در این میزگرد، مهندس فاطمه صالح با عنوان ” مدیریت بحران و نقش مشارکت های مردمی”، دکتر علی دینی ترکمانی ذیل عنوان ”بحران فراگیر توسعه و کلان شهر بی‌استاندارد تهران” و دکتر سمیه توحیدلو با عنوان ”مصیبت؛ درنگی برای آینده” به ارائه مباحث خود پرداختند.

مهندس صالح (معاون پیشگیری و کاهش خطرپذیری سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران) صحبت های خود را این گونه آغاز کرد که ما پس از حادثه پلاسکو انتظار داشتیم مردم با اشتیاق و انگیزه در برنامه های آموزشی مدیریت بحران شرکت کنند. اما گویا تصورمان نادرست بود.

بحران، اختلال جدی در عملکردها، وظایف اجتماعی و خسارت‌های گسترده انسانی، زیست محیطی و… فراتر از توانایی جامعه است، به گونه ای که نتواند آن را حل و فصل کند. مدیریت بحران نیز یعنی برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، هدایت و کنترل برای کاهش و از میان بردن حادثه‌ای که رخ داده است. مدیریت بحران یک چرخه است؛ چرخه‌ای که یک سوی آن دولت و سوی دیگرش مردم قرار دارند. این چرخه در ایران کامل نیست؛ آموزش، آگاهی، ظرفیت سازی، چارچوب‌های قانونی و رسمی، ضمانت‌های اجراییِ کاهش ریسک و… از موارد مهم در مدیریت بحران هستند.

نشست “شهر، بحران، آینده و چند درس برای آینده ما” شهریور 1396 توسط موسسه رحمان و در سالن انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار شد.

 

برای تهیه لوح فشرده نشست “شهر، بحران، آینده و چند درس برای آینده ما” با دفتر مؤسسه رحمان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code