افزایش انسجام اجتماعی کلید مبارزه با آسیب‌های جامعه

“افزایش انسجام اجتماعی کلید مبارزه با آسیب‌های جامعه” عنوان سخنرانی مصطفی معین در افتتاحیه همایش علمی امید اجتماعی در ایران بود.

مصطفی معین رئیس همایش علمی امید اجتماعی در ابتدا با تاکید بر این که قصد ارائه سخنرانی تحلیلی را ندارد، با بر شمردن برخی از شاخص های منفی اجتماعی ایران از جمله اعتراضات اخیر، افزایش طلاق، شمار پرونده های قضایی، تعداد کودکان کار، افزایش مصرف دخانیات کالایی شدن فرهنگ، انسان و … مدعی شد مسئله آمار پایین شادی، نشاط و امید اجتماعی را هم از جمله آسیب های اجتماعی امروز جامعه ایران دانست

وزیر سابق علوم ضمن گلایه از عدم امکان حضور ده ساله خودش در دانشگاه علامه طباطبایی، در ادامه صحبت به بررسیشاخص های اجتماعی جامعه ایران و مقایسه آن با شاخص های جهانی بر مبنای تحقیقات موسسات بین المللی پرداخت. وی با بررسی شاخص های متعددی همچون فقر شهری و فقر روستایی، تبعیض، بی عدالتی اجتماعی، بیکاری اقشار فعالی اجتماعی، گسل های اجتماعی، نابرابری اجتماعی، تخریب محیط زیست و … غیره مدعی شد در تمامی این شاخص ها وضعیت ایران نسبت به میانگین جهانی مناسب نیست. به اعتقاد وی در دهه های اخیر گویا ایرانیان مدیریت مناسبی بر آسیب های اجتماعی خود نداشته اند و در این مسئله اتهام فقط به حاکمان و دولتمردان وارد نیست و گویی شهروندان و روشنفکران نیز دچار غفلتی عمیق بوده اند.

به اعتقاد رئیس هیات مدیره موسسه رحمان، راه پایان دادن به این چرحه معیوب افزایش انسجام اجتماعی خواهد بود. وی با اشاره به روایت نبوی ید الله مع الجماعه سرمایه اجتماعی را بزرگترین دستاورد تقویت انسجام اجتماعی دانست که موجب می شود تا اعضای جامعه خود را جدا از بقیه تصور نکرده و شادی و نشاط خود را در گرو شادی و نشاط سایر افراد جامعه بدانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزایش انسجام اجتماعی کلید مبارزه با آسیب‌های جامعه
مقالات مرتبط
اشتراک گذاری