دومین گزارش وضعیت اجتماعی در ایران (1388-1396)

دومین گزارش وضعیت اجتماعی در ایران  موسسه رحمان به عنوان نهادی غیر دولتی همواره تلاش در شناسایی، پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی داشته است. تهیه و تدوین گزارش های وضعیت اجتماعی یکی از رسالت های این موسسه مردم نهاد است که در اولین گام با تدوین گزارش وضعیت اجتماعی در ایران (1380-1388) آغاز و تا کنون ادامه یافته است. گزارش وضعیت اجتماعی زنان در ایران (1380-1390)، وضعیت توسعه انسانی در ایران؛ آسیب‌پذیری و تاب‌آوری، و گزارش وضعیت اقشار آسیب پذیر و آسیب دیدگان اجتماعی (1396-1382) از دیگر گزارش های وضعیت تدوین شده است. از آنجا که تهیه گزارش های ده ساله از سیاست های موسسه است، دومین گزارش وضعیت اجتماعی در ایران (1388-1396)، با مدیریت علمی دکتر میرطاهر موسوی تدوین شد.
این گزارش متشکل از چهار بخش و با محوریت نابرابری تدوین شده است.

بخش اول با عنوان “نابرابری و فقر” و با مدیریت دکتر زاهدی مازندرانی و دکتر شیانی شامل 10 مقاله است که به مسائل نابرابری اقتصادی، قومیت ها، آموزش و منطقه ای می پردازد.

بخش دوم با عنوان “نابرابری، همبستگی اجتماعی و سرمایه ی اجتماعی” و با مدیریت دکتر گودرزی و دکتر رضایی شامل 3 مقاله است که به مسائل همبستگی و سرمایه ی اجتماعی می پردازد.

بخش سوم با عنوان “نابرابری و آسیب های اجتماعی” و با مدیریت دکتر موسوی و مهندس عبدی شامل 10 مقاله است که به مسائل بازنشستگان، زنان و کودکان کار، نابرابری و جرم، حاشیه نشینی، تخریب محیط زیست، طلاق، و سلامت می پردازد.

آخرین بخش با عنوان “سازوکارهای تولید فقر و نابرابری” با مدیریت دکتر مدنی و شامل 6 مقاله به مسائل اقتصاد سیاسی، اقتصاد غیر رسمی، سیاست های کلان اقتصادی، و جهانی شدن اقتصاد می پردازد.

نویسندگان مقالات این گزارش جمعی از اساتید و فعالان حوزه علوم اجتماعی، آموزش عالی، اقتصاد، توانبخشی، و جغرافیا هستند که از آن جمله می توان به پرویز پیران، حمیدرضا جلایی پور، حسین راغفر، حجت الله میرزایی، محمدضا رضوانی، محمد حسین شریف زادگان، مقصود فراستخواه، فرشاد مؤمنی، ابراهیم حاجیانی، آزمان ذاکری، آرش نصر اصفهانی، محمد جلال عباسی شوازی، علی سرزعیم، فرشید یزدانی، مروئه وامقی، فاطمه جواهری، سید حسین سراج زاده، اسدالله نقدی، عباس صالحی بابلسری، محمدرضا واعظ مهدوی، اسمعیل ابونوری، میترا عظیمی، رضا امیدی، پرویز صداقت، علی عرب مازار یزدی و علی دینی ترکمانی اشاره کرد.

“دومین گزارش وضعیت اجتماعی در ایران” در دو جلد با عنوان های “همبستگی اجتماعی و نابرابری” و “آسیب های اجتماعی و نابرابری”، توسط انتشارات آگاه منتشر شده و بصورت دوره ای عرضه شده است.

*** برای تهیه جلد اول این کتاب به اینجا و برای تهیه جلد دوم به اینجا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دومین گزارش وضعیت اجتماعی در ایران
مقالات مرتبط
اشتراک گذاری