نشست پخش و نقد فیلم “متولد ۶۵”، پیش نشست مجموعه نشست “جوانان و جوانی در ایران”، با حضور حمیدرضا مدقق و تهیه کننده و کارگردان فیلم برگزار شد.

دکتر مدقق صحبت‌های خود را با تقسیم‌بندی رویکردهایی که به سینما وجود دارد، آغاز کرد و سپس به بازنمایی جوانان در سینمای ایران پیش و پس از انقلاب پرداخت؛ این بازنمایی‌ها بیش از هر چیز بسته به فراز و نشیب‌های جامعه، متفاوت بوده است. بخش مهمی از این تفاوت‌ها را در نگرش‌ها به طبقات بالا و پایین جامعه و ویژگی‌های زن و مرد درون فیلم می‌توان یافت.

سپس این منتقد سینما، به بازنمایی جوانان در فیلم متولد 65 پرداخت؛ در فیلم، پسر و دختر جوان و آرامی را از طبقه پایین جامعه می‌بینیم که داشتن پول و ثروت برایشان به یک آرزو تبدیل شده؛ تا جایی که حاضر می شوند برای تجربه پولدار بودن حتی برای چند ساعت، ‌به آسانی دروغ بگویند و دیگران را سرکار بگذارند. آن ها کم و بیش با یک دیگر همراه هستند و تنش اصلی‌شان در رویارویی با یک زن و مرد میانسال از طبقه بالاست.

در بخش دوم،‌ محمدمهدی عسگرپور، تهیه‌کننده فیلم،‌ از نبود برنامه‌ریزی‌های واقع‌بینانه و درست برای کارهای فرهنگی کشور گلایه کرد و با اشاره به مواردی که دکتر مدقق بیان نمود، به چالش‌هایی پرداخت که فیلم‌سازان، نویسندگان و کارگردان‌ها برای بازنمایی مسائل جوانان و زنان در فیلم‌ها با آن‌ها روبرو بوده‌اند. گرچه اکنون وضعیت تولید فیلم درباره جوانان، از دهه‌های پیش بهتر شده است، ولی همچنان فاصله نسلی و ویژگی‌های فرهنگی جامعه گاه باعث می‌شود پرداختن به دغدغه‌های واقعی فیلم‌سازان در حوزه جوانان، با دشواری روبرو باشد.

بخش بعدی برنامه، با صحبت‌های کارگردان فیلم همراه شد. او رویاپردازی‌های جوانان هم‌سن و سال خودش را در متولد 65 به تصویر کشیده است و فیلم را در وهله اول، واکنشی در برابر شرایط اجتماعی-اقتصادی جامعه می‌داند. او اهمیت بررسی‌های آسیب‌شناختی حسرت‌زدگی‌هایی را یادآور شد که به‌ویژه در فضای مجازی، بسیار دیده می‌شود؛ حسرت تعلق داشتن به طبقه بالای جامعه و راضی نبودن از امکاناتِ موجود.

نشست پخش و نقد فیلم “متولد ۶۵”، طبق قرار همیشگی، با پرسش و پاسخ و بیان دیدگاه‌ها به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.