نشست “کودک، نوجوان، زندگی نوین” برگزار شد.

نشست “کودک، نوجوان، زندگی نوین” نخستین نشست از مجموعه نشست‌های “سبک زندگی کودکان؛ تغییرات و پیامدها” 3 آبان و باحضور آقای دکتر مجدفر، خانم دکتر سلیقه‌دار و آقای ابراهیم اصلانی در موسسه رحمان برگزار گردید.

اهم سخنان میهمانان را در ادامه می‌خوانید:

آقای اصلانی: سبک زندگی، الگوی شخصیِ کم و بیش خودآگاهانه، گسترش‌یافته و تکراری است که فرد به عنوان روش زندگی، برای خویش پذیرفته و تقریبا در هر موقعیتی آن را به کار می‌برد. در فرهنگ ایرانی، گفت‌وگو با مشکل روبروست. یکی از چالش‌های فرزندپروری، فراموش شدن رابطه زن و شوهریِ زن و مرد است و این‌که آن‌ها دیگر خود را مادر و پدر می‌پندارند. هر پدر و مادر خوبی، الزاما زن و شهر خوبی نیستند؛ ولی هر زن و شوهر خوبی، حتما پدر و مادر خوبی هستند.

دکتر سلیقه‌دار: در بحث از عوامل تاثیرگذار بر سبک زندگی، همیشه خانواده، مهم‌ترین عامل است به دلیل تکرار داشتن و ثابت بودن. همیشه ناکامی در پرورش فرزندان خواهد بود، مگر آن‌که برای تغییر سبک زندگی کودک، سبک زندگی خودمان را تغییر دهیم. در سبک پرورشی ما، چه قدر گفت‌وگو، زمینه ذهنی فرزندان‌مان می‌شود؟ اندیشه ما، چه‌قدر گفت‌وگو را راه‌کار حل مسائل و تنش‌ها می‌داند؟ ما چه‌قدر به فرزندمان حق انتخاب می‌دهیم؟ اگر یک بی‌راهه بزرگ تربیتی دارید،‌ کودک خویش را با زمان کودکی خود مقایسه نکنید. این قیاس، جز تباهی، دستاورد دیگری نخواهد داشت. کودک شما، شرایط متفاوتی را دارد تجربه می‌کند.

دکتر مجدفر: امروزه این پدر و مادر هستند که از سبک زندگی فرزندشان متاثر می‌شوند و یکی از عوامل آن، سرگرمی‌ها و امکانات نوپدید است. این امکانات، به مهارت‌های اجتماعی کودکان و نوجوانان، آسیب می‌زند و اغلب کارکرد پرورشی ندارد. بسیاری از والدین، می‌گویند نمی‌خواهیم فرزندی یک‌سره طلب‌کار داشته باشیم. درحالی‌که ما نخست باید مسئولیت‌پذیری را در کودک پرورش دهیم، سپس انتظار قدرشناسی از او داشته باشیم.

بایستی به این نکته توجه کرد که کدام آموزش، کودک را در معرض پذیرش قرار می‌دهد؟ در بحث آموزش مسئولیت‌پذیری در خانواده، رعایت 3 مورد، ضروری است:

  1. کار، مخصوص خانواده باشد، نه خود کودک. مانند آماده کردن سفره غذا
  2. پی در پی باشد. مثلا هر هفته تکرار شود
  3. مورد علاقه و در توان کودک باشد و او فرصت فکر کردن و تصمیم‌گیری درباره کار مورد نظر را داشته باشد

کودک، نیاز به دیده شدن و شنیده شدن دارد و هنگامی که این نیازها در خانواده برطرف نشوند، او در جای دیگری به دنبال تامین آن‌ها می‌رود.

نشست “کودک، نوجوان، زندگی نوین”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشست "کودک، نوجوان، زندگی نوین"
مقالات مرتبط
اشتراک گذاری