پیام دکتر مصطفی معین به مناسبت برگزاری “اولین همایش کودکی ایران”

به نام خداوند جان و خرد

ایجاد دنیایی شایسته برای همگان، مستلزم فراهم آوردن دنیایی شایسته برای کودکان است و در این فرآیند دولت‌ها، نهادهای مدنی و مصلحان اجتماعی نقش و مسئولیتی سرنوشت‌ساز دارند. مشکلات اجتماعی هر کشوری، در صورتی به طور ریشه‌ای و بنیادین رفع خواهد شد که برای کودکان آن سرزمین به عنوان یک سرمایه ملی و فرصتی ممتاز برای توسعه و پیشرفت، مطالعه و برنامه‌ریزی همه جانبه‌­ای انجام شده باشد. در این برنامه‌ریزی ضرورت دارد که به تمامی ویژگی‌ها و نیازهای آموزشی، بهداشتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کودکان به عنوان حقوق شهروندی آنان بصورت کامل و با رویکردی علمی پرداخته شود. آموزش خانواده‌ها نسبت به نقش و جایگاه ویژه کودک، آشنایی مسئولان دولتی نسبت به مفهوم کودکی، جایگاه حقوقی و آسیب پذیری کودکان و سازوکارهای پیشگیری از آن و نیز افزایش آگاهی خود کودکان، نوجوانان و جوانان نسبت به حقوق و تکالیف خود از اولین اولویت‌ها در نظام برنامه‌ریزی ملّی است.

موسسه رحمان به عنوان یک نهاد مدنی پیشتاز با رویکردی علمی و آینده نگر در زمینه مسایل و مشکلات اجتماعی، در چشم‌انداز 10ساله خود انجام پژوهش و بررسی وضعیت کودکان، نوجوانان، جوانان و زنان را در اولویت قرار داده است. از این رو به عنوان پیش در آمد ورود به مبحث کودکی، “نخستین همایش ملّی کودکی در ایران” را با همکاری 5 نهاد مدنی فعال در حوزه کودکی تدارک دیده است. امید است این همایش فرصتی را فراهم آورد تا با نگاهی به کاستی‌ها و چشم‌اندازهای موجود، راه را برای پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب‌های ناشی از درک ناکافی و غیرواقعی کودکی در ایران هموار سازد. تلقی هر جامعه از مفهوم کودکی در شکل‌گیری و چگونگی آموزش و پرورش، حقوق خانواده، آداب و رسوم، سیاست‌های اجتماعی و تولیدات فرهنگی آن جامعه مهم است و امید است دستآوردهای علمی این همایش، آغازی باشد برای طرح و پیگیری صحیح مساله کودکی، تا در کنار نتایج ارزشمند فعالیت سایر نهادهای مدنی در این حوزه ؛ نهادهای دولتی و عمومی، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی نیز بیش از پیش در این زمینه فعال شوند.

در پایان به سهم خود از اهتمام ارزنده دبیران محترم علمی و اجرایی این همایش، نهادهای مدنی و سایر همکاران گرامی در موسسه رحمان در برگزاری این همایش علمی تشکر و قدردانی می نمایم.

 

دکتر مصطفی معین

رئیس هیات امنای موسسه رحمان و رئیس همایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشست “الگوهای معلولیت و رسانه”
مقالات مرتبط
اشتراک گذاری